Dieta ketogeniczna – czy warto ją stosować?

0
Dieta ketogeniczna

Osoby, które zmagają się z nadwagą, często zadają sobie pytanie – w  jaki sposób można szybko schudnąć? Oczywiście odpowiedź jest prosta – aktywność fizyczna i odpowiednia dieta są tutaj kluczem do sukcesu. Do wyboru mamy wiele rodzajów diet, bardziej lub mniej skutecznych. Ostatnimi czasy dość ciekawym rozwiązaniem wydaje się być dieta ketogeniczna. Jakie zasady żywieniowe wiążą się z tym rodzajem diety? Czy jej stosowanie jest bezpieczne?

O co chodzi w diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna jest dość specyficznym rodzajem diety wspomagającej proces odchudzania się. Przede wszystkim jest to dieta, która zakłada spożywanie znacznej  ilości tłuszczów. Natomiast jednocześnie ogranicza się spożywanie węglowodanów. Dlaczego zastosowano tutaj takie proporcje składników odżywczych? Przede wszystkim głównym założeniem diety ketogenicznej jest wywołanie tzw. ketozy, czyli specyficznego procesu rozpadu tłuszczów. Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, gdy organizmowi brakuje węglowodanów do pozyskania energii, dlatego też pobiera ją w wyniku spalania tłuszczu.

Dlaczego warto stosować dietę ketogeniczną?

Zastanówmy się zatem, jakie zalety wynikają ze stosowania diety ketogenicznej. Przede wszystkim podczas stosowania się do zaleceń tej diety niemalże od razu poprawia się nasze samopoczucie. Czujemy się lekko i jesteśmy pełni energii. Jednak co najważniejsze – gwałtownie tracimy również na wadze. Niemniej jednak warto zachować daleko posuniętą ostrożność podczas stosowania tego rodzaju diety. Jej zalecenia możemy wdrażać tylko pod okiem dietetyka, który podsunie nam najlepsze rozwiązania w kwestii odpowiedniego jadłospisu. Dzięki tak merytorycznemu wsparciu, będziemy mieć pewność, że dieta będzie przez nas stosowana w sposób prawidłowy.

Warto również wspomnieć, że dieta ketogeniczna może wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi. Może bowiem wystąpić u nas problem z trawieniem, problemy z koncentracją, a nawet z nieprzyjemnym zapachem ciała. Może dojść również do rozregulowania pracy jelit i bólu brzucha. U osób, które w niewłaściwy sposób stosują dietę ketogeniczną, występuje również częstomocz. Niemniej jednak jeśli przy pomocy dietetyka będziemy stosować się do odpowiednich zasad, to możemy liczyć na to, że dieta ketogeniczna przyniesie u nas pożądane skutki. Powinniśmy również skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy stan naszego zdrowia pozwala na wprowadzenie tego rodzaju zmian żywieniowych.

Dodaj komentarz