Jak działają urządzenia natryskowe?

0
pistolet natryskowy

W profesjonalnym malowaniu sporych powierzchni liczy się przede wszystkim efektywność. Z tego powodu praktycznie nikt nie korzysta w dużej mierze z klasycznych pędzli. Ich miejsce zajmują profesjonalne urządzenia natryskowe. Jak one działają i jakie urządzenia natryskowe spotkamy?

Jakie urządzenia natryskowe spotkamy?

W dużym skrócie urządzenia natryskowe to specjalny sprzęt, który pozwala na malowanie metodą natryskową. Jest ona jedną z najczęściej stosowanych metod przez profesjonalistów na co wpływa między innymi jej bardzo wysoka skuteczność, gdyż malowanie z jej pomocą trwa relatywnie mało czasu.

Najważniejsze urządzenie to oczywiście pistolet natryskowy. To z niego wydobywa się farba. Oprócz tego używane są też na przykład agregaty malarskie, które są konieczne do użycia wielu pistoletów natryskowych. Same pistolety też można podzielić na różne typy. Najczęściej wyróżniamy pistolety wysokociśnieniowe oraz niskociśnieniowe. Znacznie częściej używane są te drugie.

Jak działają urządzenia natryskowe?

Oczywiście najczęściej spotykane są pistolety natryskowe. Ich działanie jest niezwykle proste. Można je porównać do farby w sprayu, lecz pistolet to już jednak bardziej zaawansowane urządzenie, które można wykorzystywać wielokrotnie, a także często zapewnia znacznie lepsze parametry. Pistolet składa się ze zbiornika na farbę, kompresora, a także dyszy. Kompresor tworzy ciśnienie, które wypycha farbę przez dyszę i w ten sposób rozpyla ją w formie mgiełki.

W wypadku pistoletów wysokociśnieniowych różni się to, że strumień farby, który jest wypychany przez dyszę na zewnątrz jest znacznie mniejszy. Wydobywa się on jednak pod bardzo dużym ciśnieniem, co niezwykle wpływa na skuteczność malowania. Działanie zależy też od zbiornika. Wysokociśnieniowe pistolety to jedyne, w których można użyć zbiorników montowanych na dole charakteryzujących się wyższą pojemnością. Pistolety niskociśnieniowe działają z kolei jedynie ze zbiornikami montowanymi u góry, które są jednak mniejsze, przez co trzeba je częściej napełniać.

Dodaj komentarz