Koszt budowy domu

Budowa domu jednorodzinnego to ogromna inwestycja, która dla wielu oznacza konieczność zadłużenia się na kilkadziesiąt lat. Jednak posiadanie własnego domu to wielka przyjemność, która warta jest wielu poświęceń. Budowa jednak wcale nie musi być tak kosztowna, jak moglibyśmy na początku przypuszczać. Istnieje kilka obszarów, w których można poszukać oszczędności jednocześnie nie tracąc na jakości wykonania czy bezpieczeństwie obiektu mieszkalnego.

Koszty budowy domu: gotowy projekt

Wzniesienie każdego budynku wiąże się z koniecznością wykonania projektu architektonicznego, ale niekoniecznie na potrzeby indywidualne. Jeszcze przed postawieniem pierwszej cegły na placu budowy można sporo zaoszczędzić, wybierając gotowy projekt domu. Coraz więcej firm oferuje gotowe plany domów parterowych, piętrowych, z poddaszem, piwnicą czy garażem, ale również podstawowe wersje projektów, które będą generować jeszcze mniejsze koszty. Gotowy plan domu nie oznacza, że nie możemy wprowadzić do niego poprawek – drobne modyfikacje dostosowujące dom do naszych potrzeb są możliwe, czasem nawet nieodpłatnie.

    1. Koszty budowy domu: szalunki ścienne

Czasy, kiedy do wznoszenia ścian betonowych i żelbetonowych używało się tradycyjnych desek drewnianych powoli przechodzą do historii. Ich miejsce zajmują nowoczesne szalunki ścienne, dzięki którym można znacznie przyspieszyć proces budowy domu, a także sporo zaoszczędzić. Systemy szalunkowe stosowane są z powodzeniem przy wznoszeniu konstrukcji ścian w domach jednorodzinnych, a na ich korzyść wpływa możliwość ręcznego montażu bez użycia dźwigu. Szalunki ścienne wysokiej jakości powinny charakteryzować się małym ciężarem, ale zarazem wytrzymałością i stabilnością. Dzięki odpowiednim szalunkom ściennym można cieszyć się nowoczesnym i w pełni bezpiecznym domem dla całej rodziny – połączenie konstrukcji szalunkowych z najlepszymi materiałami budowlanymi to gwarancja długiej żywotności budynku. Co ważne, szalunki ścienne można wynająć, co znacznie zmniejsza koszty budowy domu.

Zobacz także:  https://pg1bogatynia.pl/jak-wybudowac-bezpieczny-dom/

    1. Koszty budowy domu metodą gospodarczą

Budowa domu metodą gospodarczą ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak tych pierwszych przybywa ze względu na możliwość obniżenia kosztów budowy i to w dość znaczący sposób. Metoda gospodarcza polega na wykonywaniu części prac budowlanych samodzielnie, co pozwala zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia fachowców. Budowa domu tą metodą to również rezygnacja z głównego wykonawcy, dzięki czemu zyskujemy całkowitą kontrolę nad przebiegiem prac budowlanych. Wiąże się to z dużo większą odpowiedzialnością, ale w zamian dysponujemy „ostatnim słowem” przy wyborze materiałów budowlanych czy podwykonawców. Budowa domu metodą gospodarczą pozwala skutecznie obniżyć koszty budowy nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

1 thought on “Jak obniżyć koszty budowy domu?

Dodaj komentarz