Jak przebiega budowa hali stalowej?
Projektowanie i budowa hali to proces wieloetapowy, na który składa się wiele elementów. Między innymi są to roboty ziemne, fundamenty, a także montaż konstrukcji nośnej. Decydując się na tego typu inwestycję, należy najpierw zastanowić się, jakie ma być jej przeznaczenie.
Planowanie i solidne fundamenty to podstawa
Każda budowa hali stalowej musi rozpocząć od dokładnego rozplanowania przebiegu całej inwestycji. Należy szczegółowo zaplanować jej przeznaczenie oraz rozmiary. Ważne jest również określenie rodzaju konstrukcji i wybór odpowiedniego projektu. Następnie należy wykonać solidne fundamenty zgodne ze wszystkimi normami, gdyż muszą być wytrzymałe. Dlatego ich wykonanie powinno być powierzone specjalistom. W zależności od typu gruntu i rozmiaru hali, fundamenty mogą być wykonane z betonu, a także z pali lub płyt fundamentowych.
Co dalej?
Konstrukcja – konstrukcję hali stalowej stanowią przede wszystkim słupy, belki, krokwie i ściany szczytowe. Najczęstszym materiałem na hale sportowe producent oferuje stal o wysokiej wytrzymałości, ponieważ konstrukcja musi być zaprojektowana w sposób umożliwiający znoszenie obciążeń wiatrem i śniegiem.
Pokrycie dachu – Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak blacha trapezowa, płyty faliste czy panele sandwiczowe. Ważne jest, aby wybrać trwały i odporny na warunki atmosferyczne materiał.
Wyposażenie – Wpływa na jej funkcjonalność i praktyczne wykorzystanie. Należy zatem dobrać odpowiednie drzwi, okna, wentylację, a także odpowiednio rozmieścić instalacje elektryczne i hydrauliczne.
Montaż – To proces, który powinien być przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów. Ważne jest, aby podczas montażu zachować odpowiednie parametry wymiary i kąty, aby całość była stabilna i bezpieczna.
Legalizacja – po zakończeniu budowy hali stalowej należy przeprowadzić legalizację, czyli uzyskać odpowiednie pozwolenia oraz zaświadczenia. Wymagane dokumenty uzyskuje się w urzędzie miasta lub gminy, a także w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy.