Jakie są zasady złomowania pojazdów?

0
zlomowanie aut

Problem ze starym samochodem może czasami być na tyle duży, że nie będziemy wiedzieli już, co zrobić z wiekowym autem, które przeszkadza nam na terenie naszej nieruchomości. Dlatego warto wiedzieć, jakie są zasady złomowania pojazdów. Ważne to będą przepisy, a więc zgłoszenie do wyrejestrowania. Poza tym musimy dostarczyć pojazd na teren złomowiska.

Jak sobie poradzić ze starym samochodem?

Jedną z ważniejszych kwestii będzie oczywiście zgłoszenie samochodu do wyrejestrowania. Zanim podejmiemy już ostateczną decyzję, że chcemy się pozbyć auta osobowego albo ciężarowego, trzeba je wyrejestrować w odpowiednim urzędzie. Dopiero wtedy wdrożone może być złomowanie pojazdów w Przeworsku albo w innym mieście. Najpierw musimy więc złożyć wniosek o wyrejestrowanie, a także przekazać dokumenty pojazdu. Chodzi o dowód rejestracyjny, a także polisę OC.

Musimy także dostarczyć pojazd na teren samego złomowiska. Miejsce takie to musi być firma, która posiada odpowiednie zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności. Jeżeli sami nie mamy możliwości, aby przetransportować pojazd, to można skorzystać z usług firmy, która proponuje właśnie holowanie pojazdów.

Co się dzieje z pojazdem po dostarczeniu na teren złomowiska?

Jeśli więc samochód będzie już dostarczony na złomowisko, to wtedy auto zostaje poddane procesowi demontażu i utylizacji. Usuwa się wszystkie elementy, które mogą być wykorzystane ponownie albo poddane recyklingowi. Zawsze, jeśli chodzi o skup złomu w Jarosławiu, właściciel takiego miejsca podejmuje decyzję, czy silnik można jeszcze odnowić. Czy warto go wymontować albo, czy da się to zrobić jeszcze ze skrzynią biegów, alternatorem i akumulatorem. Potem dopiero utylizacji poddaje się pozostałości takie jak karoseria i inne elementy.

W razie potrzeby na wniosek właściciela po zakończeniu procesu złomowania wydawane jest potwierdzenie, które jest dowodem na to, że samochód został zutylizowany zgodnie z przepisami polskiego prawa. Wówczas dopiero można wyrejestrować samochód z systemu ewidencji pojazdów.

Dodaj komentarz