Kurs żeglarski – co warto o nim wiedzieć?

0
kurs zeglarski

W dzisiejszych czasach bardzo popularna stała się turystyka wodna. Podczas wybierania kierunków wypoczynkowych, częstym wyborem okazują się jeziora i morze. Lubimy spędzać czas nad wodą, a jeziora w Polsce są idealne do rozliczenia swojej przygody z żaglowaniem. Wiele osób łapie bakcyla i chce na przykład zrobić kurs żeglarski. Warto wiedzieć, na czym on polega.

Co należy umieć i jak się przygotować na kurs żeglarski?

Przyszli żeglarze nie są zobowiązani przez prawo do wzięcia udziału w czymś, czym jest kurs żeglarski we Wrocławiu. Dlatego każdy może przystąpić do niego na własną rękę. Wystarczy znać manewry na wodzie, a tego może nas nauczyć ktoś z rodziny lub znajomy. Teorie da się opanować samemu w domu. Sprzyjają temu liczne podręczniki, a także ogólnodostępne informacje w Internecie.

Część teoretyczna egzaminu zazwyczaj sprawia największe trudności, dlatego warto się do niej solidnie przygotować. Takie przygotowania powinniśmy rozpocząć od wizyt w bibliotece i zaczerpnięciu wszelkich informacji związanych z kursem na żeglarza. Zakres egzaminu teoretycznego obejmuje takie zagadnienia, jak przepisy prawne, budowa jachtu, teoria żeglowania, locję śródlądową, meteorologia i ratownictwo.

Na czym dokładnie polega kurs żeglarski?

Kurs żeglarski zakończony jest egzaminem z części teoretycznej, jak i praktycznej. Zajęcia teoretyczne odbywają się w porcie, a praktyczne na wodzie. Powinniśmy wiedzieć, że szkolenia żeglarskie we Wrocławiu są bardzo intensywne, dlatego wykłady są obowiązkowe, natomiast poza tym powinniśmy utrwalać wiedzę w domu. Część teoretyczna składa się z siedmiu wykładów. Zajęcia praktyczne opierają się głównie na ćwiczeniu manewrów, czyli zwrot przez rufę oraz sztag, manewry portowe, stawianie jachtu w dryf, manewr człowiek za burtą, podchodzenie i odchodzenie od boi.

Egzamin najczęściej prowadzony jest w ostatnim dniu szkolenia. Pierwsza jest część teoretyczna, a pytania mogą być naprawdę różne, ponieważ zakres jest bardzo szeroki. Jeśli wynik będzie pozytywny, można przejść do egzaminu praktycznego. Kursant musi wykonywać manewry, musi wykazać się umiejętnością kierowania załogi oraz wykazywać się dobrym zachowaniem w roli załoganta.

Dodaj komentarz