Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych ma znaczenie

1
fotowoltaika

Montaż paneli fotowoltaiczny staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem zarówno wśród właścicieli domów jednorodzinnych, jak i również wśród inwestorów komercyjnych. Nie bez znaczenia. Oprócz tego, że rozwiązanie to w znaczny sposób zmniejsza rachunki za energię elektryczną, to w znacznym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W praktyce oznacza to, że zmniejsza się produkcją bardzo szkodliwego dla zdrowia i życia CO2. Aby jednak panele fotowoltaiczne mogły wpisywać się w potrzeby użytkowników, a co za tym idzie, spełniały w maksymalny sposób swoją rolę, należy zatroszczyć się przede wszystkim o ich właściwy montaż. Co to oznacza w praktyczne? Na jakie aspekty koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Po pierwsze – jakość paneli fotowoltaicznych

Na początku drogi z wyborem paneli fotowoltaicznych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich wysoką jakość. Oznacza to, że nie możemy dopuścić do tego, aby były nietrwałe oraz źle dobrane do zapotrzebowania energetycznego danego budynku. W praktyce oznacza to, że panele o innej mocy wymaga ten, który jest dopiero na etapie budowania (warto wybrać je na etapie planów), a zupełnie inną ten, jaki już powstał. Kolejna kwestia, to trwałość paneli fotowoltaicznych. Z założenia jest to przecież inwestycja na wiele lat, więc nie możemy pozwolić sobie na to, aby nie wpisywały się w założenia bardzo dużej trwałości. Aby mieć pewność, że zainwestowaliśmy w moduły dobrej klasy, koniecznie skorzystajmy z usług dobrego producenta, czyli takiego, który stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne, potrafi dobrze dobrać sprzęt do potrzeb i wymagań inwestora, jak również ma go duży wybór. Nie bez znaczenia pozostaje to, aby pracownicy potrafili dokładnie odpowiedzieć na każde pytanie dopasowując się do potrzeb klienta. Jedną z takich firm jest https://hymon.pl/.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne

Aby ustawić prawidłowo panele fotowoltaiczne, w tym takie jak te https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-warminsko-mazurskie/ należy się do tego odpowiednio przygotować. W praktyce oznacza to, że trzeba to zrobić po to, aby maksymalnie wykorzystać potencjał modułów, czyli wydajność. Istotny jest fakt, aby w miarę możliwości ustawić je na ekspozycję południową, ta jest najbardziej optymalna. Jeśli chodzi o kąt nachylenia instalacji, to tutaj mowa o przedziale między 30, a 40 stopniami. Nie bez znaczenia pozostanie także ekspozycja na południowy wschód, albo też południowy zachód o kącie w przedziale miedzy 25, a 55 stopni. Niekorzystne jest natomiast eksponowanie paneli na wschód lub zachód. Jeśli jednak nie mamy innego wyboru, wówczas musimy liczyć się z ich mniejszą wydajnością.

Zobacz także: https://centu.pl/panele-fotowoltaiczne-jak-wybrac-najlepsze/

Montujemy panele fotowoltaiczne

W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych, w tym także takich jak te https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/ należy zadbać o kilka bardzo ważnych aspektów. Wśród nich znajdują się między innymi takie jak określenie domu względem kardynalnych kierunków. Ustalmy czy dom leży na półkuli północnej, a jeśli tak, to ustawmy panele w kierunku południowym. Natomiast jeśli na południowej, to analogiczne na odwrót, czyli po prostu na północ. Weźmy też pod uwagę kąt nachylenia dachu. Panele można z powodzeniem zamontować również na elewacji budynku (wtedy na południowej), albo też na gruncie. W ostatnim przypadku konieczne będzie zadbanie o prawidłową konstrukcję wspierającą.

1 thought on “Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych ma znaczenie

Dodaj komentarz