Rodzaje sportów wspinaczkowych- tak wiele jak wielu jest wspinaczy

0
wspinaczka

Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką zwykle zaczynają od wizyty na specjalnie przygotowanej ściance wspinaczkowej. Można je znaleźć w niemal każdym większym mieście. To dobry początek, jednak z czasem pojawia się chęć spróbowania czegoś nowego. Rodzajów sportów wspinaczkowych jest bardzo wiele. W poniższym artykule znajdziecie kilka ich przykładów. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać coś co naprawdę Was zainteresuje. 

Wspinanie sportowe- jeden z najpopularniejszych rodzajów wspinaczki

Nie ma chyba wspinacza, który nigdy nie uprawiał wspinaczki sportowej. Tym mianem określamy pokonywanie ścianek po specjalnie przygotowanych w tym celu trasach. Zalicza się do nich zarówno ścianki na salach treningowych jak również te przygotowane w terenie. Oczywiście każdą ściankę można pokonać na wiele sposobów. Różnice będą dotyczyły zarówno rodzaju wykorzystanego sprzętu jak i metod jego wykorzystania. Do wspinania się w terenie dobrze jest wcześniej przygotować się podczas treningu na sztucznych ściankach. Wielu wspinaczy rozpoczyna swoją przygodę z tą dyscypliną od kilkudniowego kursu praktycznego. Inne sporty wspinaczkowe uprawiają zwykle osoby, które posiadają już ugruntowane umiejętności i przeszły wiele ścianek. Dlatego tak ważne jest by rozpocząć swoją przygodę od właściwego przygotowania fizycznego i sprzętowego. Szeroki wybór przydatnych elementów wyposażenia wspinaczkowego można znaleźć np. w sklepie Decathlon.

Powrót do korzeni- wspinaczka tradycyjna

O ile we wspinaczce sportowej najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne, o tyle wspinaczka tradycyjna wymaga dokładnej znajomości terenu i wiedzy technicznej z zakresu montażu zabezpieczeń i asekuracji. Wspinaczkę tradycyjną uprawia się zwykle w górach i na skałkach, które nie posiadają wytyczonych w tym celu tras. Pokonywanie ścianek wymaga samodzielnego montażu asekuracji. W Polsce w ten sposób można poruszać się na niektórych ścianach w Tatrach. Przed wyjściem w góry trzeba zapoznać się z budową planowanych do pokonania ścian i odpowiednio dobrać sprzęt.

Wspinanie dla odważnych

Niektóre z rodzajów wspinaczki zahaczają o brawurę. Do ich uprawiania konieczne jest nie tylko przygotowanie kondycyjne czy techniczne, ale również ogromna odwaga. Zalicza się do nich np. dyscyplinę nazywaną Free Solo. Jest to rodzaj wspinaczki inaczej zwanej „na żywca” Oznacza to, że wspinacz nie posiada żadnej asekuracji i pokonuje ściankę wyłącznie przy pomocy siły własnych rąk i nóg. Niestety wypadki w przypadku tego rodzaju wspinaczki zwykle kończą się tragicznie. Mimo to chętnych nie brakuje. Nieco bezpieczniejszą alternatywą jest deep water solo, czyli wspinaczka po skałkach zawieszonych nad wodą. Po dotarciu do celu wspinacz puszcza się i ląduje w wodzie, co zwykle jest całkiem przyjemne. 

Wspinaczka posiada wiele różnych odmian. Każda z nich wymaga odpowiedniego przygotowania logistycznego, sprzętowego, a przede wszystkim kondycyjnego. Jest to jeden z tych rodzajów aktywności, który uzależnia. Zwykle zaczyna się od przypadkowej wizyty na ściance a z czasem pokonuje coraz trudniejsze trasy. 

Dodaj komentarz