Suchy zębodół – jak sobie z nim radzić?

1
suchy zebodol

Ekstrakcja zęba stałego to zabieg, któremu poddawani są pacjenci stomatologiczni, gdy tradycyjne metody leczenie częściowo lub całkowicie zniszczonego zęba przestają przynosić pożądane efekty. Trwałe usunięcie zęba jest dość inwazyjne, dlatego w niektórych przypadkach nie sposób uniknąć pozabiegowych powikłań. Zalicza się do nich suchy zębodół, który występuje u ok. 4% pacjentów. Czym jest suchy zębodół? Jak wygląda proces leczenia?

Suchy zębodół – objawy

Suchy zębodół, nazywany również pustym zębodołem lub poekstrakcyjnym zapaleniem zębodołów, to dość bolesna dolegliwość, która objawia się stanem zapalnym zębodołu w miejscu wyrwanego zęba. Błona śluzowa w przypadku prawidłowo gojącej się rany po ekstrakcji zęba powinna być zabezpieczona skrzepami krwi, natomiast u pacjentów z suchym zębodołem proces krzepnięcia zostaje zaburzony. Ból towarzyszący pacjentom z zapaleniem zębodołu najczęściej jest ostry i przeszywający, a co za tym idzie – utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Pusty zębodół – przyczyny

Przyczyn powstawania pustego zębodołu może być wiele. Wśród najważniejszych czynników ryzyka wymienia się bagatelizowanie zaleceń stomatologa i nieprawidłową higienę jamy ustnej tuż po zabiegu ekstrakcji – zbyt intensywne szorowanie w okolicy wyrwanego zęba, zbyt szybkie spożycie posiłku lub palenie tytoniu do 72h po usunięciu zęba to tylko niektóre z błędów popełnianych przez pacjentów, które generują problem wypłukiwania skrzepu.

Suchy zębodół może być również następstwem nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu – powstanie skrzepu może okazać się niemożliwe, gdy w miejscu usuniętego zęba pozostają jego drobne fragmenty czy okruchy wypełnienia. Do zapalenie zębodołu mogą przyczynić się również choroby współistniejące jak cukrzyca, nadciśnienie czy małopłytkowość. Co ciekawe, zaburzenie procesu gojenia się ran pozabiegowych u niektórych pacjentów stomatologicznych mogą być wynikiem przyjmowania środków antykoncepcyjnych czy zastosowania narkozy podczas zabiegu usunięcia zęba.

Zobacz także: https://informator.com.pl/leczenie-ortodontyczne-u-dzieci-kiedy-pojsc-z-dzieckiem-do-ortodonty/

Suchy zębodół – leczenie

W przypadku zauważenia niepokojących objawów po wykonanym zabiegu wyrwania zęba stałego należy niezwłocznie udać się do dentysty. Lekarz stomatolog dokona dokładnych oględzin zapalenia zębodołu i zastosuje odpowiednią metodę leczenia. Najczęściej dochodzi do oczyszczenia rany pozabiegowej oraz aplikacji środków antyseptycznych niwelujących stan zapalny. W wielu przypadkach nieprawidłowo gojącą się ranę stomatolodzy z kliniki https://mcs-przychodnia.pl/ i nie tylko zabezpieczają specjalnym środkiem ochronnym, który przyspiesza tworzenie się skrzepu. Dolegliwości bólowe najczęściej znikają po kilkudziesięciu godzinach od rozpoczęcia leczenia. W skrajnych przypadkach konieczna może być wizyta u chirurga stomatologa.

1 thought on “Suchy zębodół – jak sobie z nim radzić?

Dodaj komentarz