Ubywające włosy na czole, czyli wszystko o zakolach

0
lysienie

Wielu mężczyzn, nawet tych młodszych, przed 30 rokiem życia zmaga się z zakolami. To specyficzny typ łysienia, polegający na tym, że cofa się linia włosów na czole. Symetryczne płaszczyzny przy uszach i skroniach wyglądają nieestetycznie i są powodem do zmartwień dla większości mężczyzn. Można powstrzymać łysienie w formie zakoli. Bardzo ważna jest szybka reakcja i wdrożenie leczenia dermatologiczno-trychologicznego.  

Rodzaje łysiny: androgenowe i plackowe

Specjaliści wyróżniają dwa podstawowe typy łysienia: androgenowe i plackowe. U większości mężczyzn pojawiają się charakterystyczne zakola przy uszach i na czole. Powodem tego typu łysiny jest działanie androgenów, hormonów odpowiedzialnych za stan włosów i skóry głowy. Wpływają one na osłabienie mieszków włosowych, a w konsekwencji na stopniowe przerzedzanie czupryny. Łysienie plackowe, znacznie rzadsze, jest niezależne od hormonów, czyli androgenów. Po prostu w różnych miejscach na głowie wypadają włosy, np. na czubku. Specjalista od wypadania włosów – trycholog, szybko rozróżni te dwa rodzaje łysienia i podpowie, jaką zastosować terapię, by spowolnić wypadanie włosów.

Genetyczne, stresogenne, hormonalne przyczyny powstawania zakoli

Przyczyn powstawania zakoli należy szukać w uwarunkowaniach genetycznych. Dużą rolę odgrywa styl życia, odżywianie i aktywność fizyczna. Stres sprawia, że zakola pojawiają się wcześnie i szybko postępuje ubytek włosów. Zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały pomaga opóźnić starzenie organizmu, w tym łysienie. Jednak warto dbać także o zdrowie, np. poziom hormonów. Łysienie androgenowe związane jest właśnie z brakiem równowagi hormonalnej u panów. Może się okazać, że uda się powstrzymać łysienie przy zmianie nawyków żywieniowych. Równie ważna jest aktywność fizyczna, dbanie o spokojny sen i redukowanie stresu.

Łysienie na czole i przy uszach można powstrzymać

Istnieje wiele sposobów na spowolnienie rozwoju zakoli. Początkowo, przy wczesnych oznakach łysienia panowie mogą skorzystać z prostych i skutecznych zabiegów kosmetologiczno-dermatologicznych. Na zakola stosowane są następujące terapie:

– mezoterapia, czyli podskórne podanie preparatów wzmacniających cebulki, stymulujących wzrost włosów,

– dotlenianie skóry przy pomocy dwutlenku węgla: karboksyterapia,

– podanie osocza bogatopłytkowego, które wcześniej pobierane jest od pacjenta,

 – terapia laserem, można ją stosować nawet samodzielnie, w warunkach domowych,

– podawanie leków hamujących enzymy odpowiedzialne za łysienie.

Niezależnie od wielkości zakoli, warto skonsultować się ze specjalistą, by spowolnić skutki łysiny. Szybka reakcja pomoże cieszyć się bujnymi włosami i atrakcyjnym wyglądem. Zwłaszcza młodsi panowie mogą korzystać z dużego wyboru zabiegów wzmacniających cebulki i stymulujących wzrost włosów. Łysienie nie musi być przykrą koniecznością i oznaką starzenia. Gabinety kosmetyczne, dermatologiczne i trychologiczne posiadają profesjonalną ofertę skutecznych zabiegów powstrzymujących rozwój zakoli.

Dodaj komentarz