Jak rozpocząć świadomą pielęgnację włosów?

0
pielegnacja wlosow

Obecnie coraz więcej osób zaczyna przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów. Zagłębiając się w blogi oraz filmy o tej tematyce można odnieść wrażenie, że wymaga to wiele kosmetyków na start, a co za tym idzie, wydania dużej ilości pieniędzy. Na szczęście jest to mylne wrażenie. Nie ma potrzeby kupowania wszystkiego na raz. Co więcej, lepiej w początkowej fazie – kiedy nie znamy jeszcze potrzeb swoich włosów – zacząć od podstawowych produktów i stopniowo rozszerzać swoją kosmetyczkę.

Witaminy na włosy. Jakie witaminy stosować na porost i wypadanie włosów?

Jak prawidłowo myć włosy?

Na początku świadomej pielęgnacji włosów ważniejszy niż sam produkt, jest sposób mycia włosów. Jeden z często popełnianych błędów to nakładanie szamponu na całą długość włosów. Takie działanie negatywnie wpływa na kondycję pasm, sprawiając że stają się suche, łamliwe i matowe. Szampon jest mocnym detergentem, a włosy na długości nie potrzebują tak silnego oczyszczenia. Szampon wystarczy nakładać na samą skórę głowy, a pozostała część włosów zostanie umyta przez spływającą pianę. Szczególnie przy suchej i wrażliwej skórze głowy warto jest rozważyć spienianie szamponu przed jego nałożeniem, dzięki czemu sam produkt działa delikatniej, a dodatkowo oszczędzamy sporo kosmetyku. W swojej łazience warto mieć dwa rodzaje szamponów: delikatny do codziennego mycia, a także silny do mycia raz na jakiś czas. Szampon delikatny nie może zawierać silnych detergentów, które zazwyczaj widnieją w składzie jako SLS lub SLES.

Czym odżywiać włosy?

Odżywianie jest najbardziej kluczowym punktem w świadomej pielęgnacji włosów. Odżywka czy maska mają najdłuższy kontakt z kosmykami włosów, dlatego należy najbardziej zwrócić uwagę na ich skład. Warto zapoznać się z podziałem na 3 grupy składników: humektanty, proteiny i emolienty. Humektanty są to składniki, które nawilżają włosy. Proteiny je odbudowują i nadają mięsistości. Emolienty działają wygładzająco i dociążająco. W zależności od potrzeb włosów należy dobierać kosmetyki z odpowiedniej grupy składników.

Odżywki do włosów

Odżywka jest kosmetykiem, który działa szybko i jej głównym zadaniem jest ułatwienie rozczesywania i nawilżenie włosów. Należy jej używać po każdym myciu, ponieważ dzięki temu włosy nie tylko będą wyglądały ładniej, ale też unikniemy problemów z ich plątaniem się oraz zmniejszymy prawdopodobieństwo mechanicznych uszkodzeń. Aby znacznie poprawić działanie każdej odżywki wystarczy wczesanie jej we włosy. Najlepiej do tego celu sprawdzi się grzebień z szerokim rozstawem zębów. Ten prosty trik sprawia, że kosmetyk dociera do każdego pasma i dogłębnie je pielęgnuje.

Maski do włosów

Maski do włosów to kosmetyki bardziej treściwe, zazwyczaj nakładane na dłuższy czas. Często mają gęstszą konsystencję niż odżywki. Warto stosować je raz na tydzień, aby zapewnić włosom bogatszą pielęgnację. Maski nakładamy tylko na włosy od ucha w dół, ponieważ nakładane na całą długość mogą powodować obciążenie. Maski można ulepszać dodając do nich domowe składniki np. miód czy oliwę z oliwek.

Serum do zabezpieczania końcówek

Serum lub olejek do zabezpieczania końcówek to bardzo ważny, a często pomijany krok. Nawet w przypadku włosów przetłuszczających się nie warto rezygnować z jego stosowania. Takie serum należy nakładać po każdym myciu, a najlepiej raz dziennie. Służy to zabezpieczeniu końcówek przed mechanicznymi uszkodzeniami, co z kolei jest najczęstszym powodem rozdwajania się końcówek. Aby nie obciążać nadmiernie włosów, zazwyczaj nakłada się je wyłącznie na końcówki. Włosy suche oraz z tendencją do puszenia się, mogą wymagać większej ilości produktu.

Olejowanie włosów – jak zacząć

Bardzo popularnym trendem jest olejowanie włosów. Jak zacząć, jakich produktów używać? Na początek warto wybadać potrzeby swoich włosów i nie zaczynać od kupna kilku rodzajów olei. Bez problemu można zacząć od tego, co znajdziemy w każdej kuchni, czyli od oliwy z oliwek. Świetnie sprawdzi się też olej z pestek winogron czy z orzechów. W najbardziej podstawowej wersji wybrany olej nakładamy na suche włosy, zazwyczaj od ucha w dół. Po około godzinie standardowo myjemy i odżywiamy włosy. Wiele osób obawia się przetłuszczenia włosów, jednak przy rozsądnej ilości stosowanego oleju oraz dokładnym umyciu, nic takiego nie będzie miało miejsca. Z czasem warto dobierać oleje stosownie do porowatości włosów. W internecie dostępnych jest wiele testów, gdzie na podstawie odpowiedzi na pytania zostanie wskazana porowatość. Jest to dobry start, jednak z czasem samodzielnie można zacząć oceniać potrzeby swoich włosów w danym momencie.

Suszenie włosów

Suszenie nie zalicza się już do pielęgnacji, jednak ma bardzo duży wpływ na stan włosów. Zaczynając od ręcznika – musi być z materiału, który nie niszczy włosów. Idealnie sprawdzi się mikrofibra lub gładka bawełna. Nie wolno też trzeć włosów, ponieważ powoduje to uszkodzenia mechaniczne. Regularne chodzenie spać z mokrymi włosami także nie jest korzystne, dlatego warto rozważyć wysuszenie ich przed pójściem spać. Warto też wspomnieć, aby unikać stosowania wysokich temperatur. Dotyczy to nie tylko prostownicy czy lokówki, ale także nawiewu z suszarki.

Świadoma pielęgnacja włosów nie musi być trudna. Warto zaczynać od małych zmian, a z czasem wprowadzać nowe produkty i metody pielęgnacji.

Tabletki na porost włosów – Ranking, Opinie i Recenzje

Dodaj komentarz