osteoporoza leczenie

Osteoporoza to choroba, która atakuje po cichu. Charakteryzuje się powolnym ubytkiem masy kostnej. Może prowadzić do osłabienia struktury kości. W konsekwencji pojawia się większe ryzyko złamań. Wykonanie specjalistycznych badań to podstawa profilaktyki, która pozwala na wczesne wdrożenie leczenia.

Badanie gęstości kości – co to za badanie?

Badanie densytometryczne to badanie gęstości kości, które wykonuje się w celu rozpoznania choroby. Jego celem jest diagnostyka osteoporozy, a także sprawdzenie na ile skuteczne jest podjęte leczenie. Badanie osteoporozy w Gdańsku to rodzaj prześwietlenia, które polega na ocenie gęstości mineralnej kości. Im mniejsza ich gęstość, tym większe ryzyko złamania. Skutki osteoporozy są nieodwracalne. To podstępna choroba, której nie widać. Osteoporoza jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń układu kostnego. Prowadzi do zwiększonej łamliwości kości. Zmniejszenie masy kostnej może prowadzić do ubytków w tkance kostnej, a to w konsekwencji prowadzi do liczniejszych złamań. Pojawiają się one nawet podczas codziennych czynności, takich jak schylanie czy podnoszenie cięższych przedmiotów.

Kto powinien wykonać badanie osteoporozy?

Badanie gęstości kości powinny wykonać osoby, które są zagrożone osteoporozą. Dotyczy to kobiet po menopauzie, a także mężczyzn po 65. roku życia. Osteoporoza może mieć także postać wtórną wynikającą z przyjmowania niektórych leków, nadczynności tarczycy, cukrzycy, zapalenia stawów czy chorób genetycznych. Zaleca się by badanie gęstości kości wykonywać co 2 lata. Zwłaszcza panie w okresie okołomenopauzalnym powinny sprawdzać gęstość kości. Badanie powinno być wykonywane także, gdy stwierdzona jest osteoporoza. Pozwala to na skuteczne ocenienie wdrożonego leczenia. Dzięki badaniu można sprawdzić czy fala uderzeniowa w Gdyni przynosi rezultaty w postaci zahamowania przebiegu choroby. 

Badanie nie jest bolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Trwa kilka minut. Podczas badania należy leżeć nieruchomo. Najbardziej miarodajna jest densytometria szyjki kości udowej. 

Dodaj komentarz